Spora çağ atlatan 10 teknoloji

Günümüzde kullanılan fütüristik teknolojiler sayesinde spor her alanda büyüleyici gelişmeler yaşıyor ve deyim yerindeyse spor çağ atlıyor.

Sporda Bilgi Devrimi

Teknolojik Gelişmeler Sporun Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Atletler artık çalışmalarında ve performanslarını arttırmada mühendislik, malzeme bilimi, biomekanik, iletişim ve bilgi teknolojilerinin nimetlerinden yararlanıyor. Bu işe kafa yoran bilim insanları, sporun her alanı için yeni teknolojiler üretip duruyor. Şimdiye dek üretilen teknolojilerin çoğu malzemelere yönelik inovasyonlar içeriyordu. Massachusetts Institute of Technology’ye bağlı Sports Innovation Group LLC şirketinin kurucusu, havacılık ve uzay mühendisi Kim B. Blair ise senaryonun değişmekte olduğunu söylüyor. Blair’a göre, malzeme biliminde yapılan yenilikler durgunluk noktasında. Her şeyin bilgisayarlar üzerinden yürüdüğü günümüzde, bundan sonraki asıl büyük olay ise bilgi devrimi olacak.

Sporda antrenmanı, oyunu, skoru ve izlemeyi derinden değiştirecek 10 teknolojik yeniliği sizin için derledik.

Sporcuları izlemek için

Hazmedilebilir Bilgisayarlar

Sıcak çarpması, atletlerin ölüm nedenlerinde ikinci sırada yer alıyor. Şimdiye dek vücut ısısı gözlem yoluyla saptanıyordu ancak antrenörler gerekli önlemleri almak için yeterli veriye ulaşamayabiliyor, atletler ise verileri görmezden gelebilyordu. Yeni üretilen ‘termometre hapı’ ise hayat kurtarabilir.

John Hopkins Üniversitesi ve NASA işbirliğiyle geliştirilen bu haplar, bir kuartz kristalinden sensör ve silikona sarılmış mikro pilden oluşuyor. Hap yutulduğunda, sindirim sistemindeki seyahati boyunca vücut sıcaklığı ve kalp ritim verilerini aktarıyor. NASA görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilen bu teknolojinin ticari versiyonu araba yarışı, futbol, hokey, bisiklet ve futbol oyunları sırasında sporcuların yararlanması için geliştirildi.

Akıllı giysiler

Giyilebilir Bilgisayarlar

Nem tutmayan sentetik fiberden dokunmuş, hızlı kuruyan, anti-bakteriyel, su ve rüzgâr geçirmeyen, ter emici, pamuklular 70’li yıllarda kaldı. Bundan sonraki en iyi gelişme, mikroskobik sensörler ve kablosuz ağlar aracılığıyla sporcuların nabız, vücut sıcaklığı, hidrasyon ve daha pek çok değerini kaydedip anında iletecek ‘akıllı giysiler’ olsa gerek.

Tıbbi ve askeri teknisyenler, bu teknolojiyi hastalar ve askerler için geliştiriyor. Teknoloji, herhangi bir yerde yaralanan askerin kurşun yarasından kan basıncını gerçek zamanlı ölçümlerle iletebiliyor.

Doğadan ilham almak

Biyomimetik

Biyomimetik, doğada bulunan mekanizmaların teknolojiye aktarılması için yapılan çalışmalara verilen addır. Mühendisler, ilham kaynağı olarak doğayı kullanarak inanılmaz tasarımlar yapıyor. Deri çıkıntıları veya köpekbalığı dişlerine benzer dokulu kumaşlar bu teknolojiye örnek olarak gösterilebilir. Bu tip yenilikler, Michael Phelps ve diğer sporcuların 2008 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalyaya ulaşmasını sağladı.

Biyomimetiğe bir diğer örnek de gekolardan (bir tür kertenkele) esinlenilerek üretilen malzemeler. Gekoların ayaklarından esinlenerek üretilen, yüksek tutuş gücüne sahip, kaymayan malzemeler ve tırmanış ayakkabıları da yolda.

Yapay kaslar

Karbon Nanoteknoloji

Malzemelerin gücü, atomlarının birbirine tutunmasından gelir. Karbon atomlarının tutunma gücü diğer atomlara göre daha üstündür. Bilim insanları nanoteknolojiyi kullanarak karbon atomlarının yapısını manipüle ediyorlar. Karbon temelli tüpler hem çok küçük hem de çelikten daha güçlü oluyor.

Teksas Üniversitesi Nanoteknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar karbon nanotüplerinden yapay kaslar geliştirdiler. Bu yapay kaslar saniyenin 30 binde birinde kasılabiliyor (insan kasları saniyenin 20 binde birinde kasılır.)

Karbon nanoteknoloji ayrıca aşırı sıcaklıklarda çalışmayı da mümkün hale getiriyor. Özellikle uzay çalışmalarında gerekli olabilen bu özelliğin yanı sıra, tehlike anında renk değiştiren akıllı deriler de hava taşıtlarının geleceği olabilir.

Sürtünmeyi azaltan mayolar

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği

Hesaplamalı akışkanlar dinamiğini mümkün kıldığı ve böylece arabalardan bisikletlere, kasklardan mayolara sporcular için pek çok tasarımı mümkün kıldığı için süper bilgisayarlara teşekkürler!

Üç boyutlu vücut tarayıcıları, bilgisayarlar, görüntüleme ve akışkanlar dinamiği yazılımları kullanan mühendisler, derinin sürtünme katsayısını analiz edebiliyorlar. Havacılık ve uzay mühendisi Kim B. Blair, son beş yılda aerodinamik teknolojisinin hızın önemli olduğu sporlar için geliştirilen ekipmanlarda yaygın olarak kullanıldığını söylüyor. Blair’a göre, bisikletçiler enerjilerinin yüzde 90’lık kısmını rüzgârla mücadele etmek için harcıyor. Bu nedenle dirençteki yüzde 5’lik bir iyileştirme bile ciddi bir fark yaratabilir.

Speedo AQUALAB, üç boyutlu vücut tarayıcısı yardımıyla topladığı yüzlerce yüzücünün sürtünme noktası verilerini mayo tasarımcılarına iletiyor. Tasarımcılar bu bilgiler ışığında sürtünmeyi en aza indirecek mayolar tasarlıyor.

Sporcunun gözünden aksiyon

Dijital Görüntüleme ve Video

Milyar dolarlar eden spor endüstrisini medya araçları olmadan düşünmek olanaksız. Maç gösterimleri, müsabakaların önemli anlarının yeniden yayını müthiş bir reklam geliri getiriyor. ESPN’nin X Games ve Winter X Games yapım koordinatörü Phil Orlins, minyatür, kablosuz el kameralarının izleyiciyi oyunun içine çekmek için kullanıldığını söylüyor. Bu kameralar sayesinde izleyici sporun içine giriyor ve izlemenin ötesinde bir deneyim yaşıyor.

Bu teknolojilerin spor için daha derin etkileri olduğu da söyleniyor. Yeni görüntüleme teknolojileri hayran kitlesine yönelik yeni sporlar ve starlar yaratıyor.

Mobil teknolojilerin yükselişi

Bilgi Teknolojileri

Tüm endüstrilerde olduğu gibi spor endüstrisinde de genel eğilim mobil teknolojilerden, zengin ve anlık verilerden yana. Radyo frekans etiketleri, küresel konumlandırma cihazları, naklen yayın ve geniş bant ağlar ve tüm bunların eş zamanlı gösterimi sonunda elimize geçen şey daha fazla bilgi alma isteği oluyor. Bilgi teknolojileri, sporun her alanında önemli bir yere sahip.

94 Fifty şirketinin kurucusu ve CEO’su Mike Crowley, spor dünyasının bilgi teknolojileriyle tamamen değiştiğini söylüyor. 94 Fifty sistemi basketbol, futbol topu veya hokey sopasına ekleniyor ve saniyede 6 bin parça bilgi toplayıp bunu sunuculara  yükleyerek anında analiz edilmesini sağlıyor.

Favori sporcunuzun geçen ayki ya da önceki yıla dair performansını karşılaştırmak istiyorsanız bu da mümkün. Ülke genelinde aynı yaş aralığında sporcular arasında kıyaslamalar yapmanız da mümkün. Skorları bu şekilde takip etmek çocukların rekabeti bir video oyunu gibi algılamasını sağlıyor ve zevkli hale getiriyor. Crowley’ye göre şirketinin geliştirdiği sistem çocukların yetenekleri üzerinde daha sıkı çalışmasını ve daha iyi sporcular olmasını sağlamaya yardım ediyor.

Sakatlanmaları önleyen

Reaktif Malzemeler

Yüksek hızlı sporlar, sporcuları riske atıyor. Yakın zamanda kadar koruyucu giysiler oldukça hantal ve kullanışsızdı. Bu durum, Birleşik Krallık merkezli d30 ve Dow Corning Aktif Koruma Sistemi malzemeleri ile değişiyor. İki ürün de esnek ve vücut hareketlerine duyarlı ve dayanıklı malzeme ile üretiliyor.

Delaware Üniversitesi’nden araştırmacılar, kinetik enerji eşiği geçildiğinde katılaşan nanopartiküller içeren bir malzemeye sahipler. Bu malzeme, sporcuların düşme anında ciddi sakatlanmalar geçirmesini önlüyor. Sporcuların yanı sıra asker ve polisler için de kullanışlı bir materyal elbette. Bu malzemenin en iyi yanlarından biri de yıkanabilir olması.

Testlerde sporcular yerine robotlar kullanılıyor!

Robot Teknolojisi

Robotlar, bilim insanları için pek çok fayda sağlıyor. Robotlar asla hastalanmıyor, hiç yakınmıyorlar; tatile gitmiyor, mola almıyorlar. Aynı zamanda aynı hareketi defalarca yapmak için programlanabiliyorlar. Genellikle otomobil ve diğer üretim ortamlarında kullanılan robotlar, tenis ve golf gibi sporların hareketlerini yapmak üzere programlanabilir. Araştırmacılar robotları kullanarak daha kısa zamanda, daha iyi kontrol şartlarında daha fazla test yapma olanağı bulabiliyor.

Japonya’daki Kanazawa Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kayak manevraları sırasındaki etkileri görüntülemek için kayak robotu kullanan bir sistem geliştirdi. Sistem, kayakçılara hareketlerini geliştirmeleri için yardımcı olabilir. Tokyo Üniversitesi’nden bir takım ise beyzbol fiziğini araştırmak için iki robot geliştirdi.

Kişiye özel ürün tasarımları

Dijital Üretim

Henry Ford’un ilk müşterileri renkli bir arabaya sahip olamadı. Arabalar uzun zaman sadece siyah renk olarak üretildi. Şimdi ise sayısız seçenek arasından tercih yapmanın önündeki tek engel ürünün fiyatı. Seçkin sporcular ekipmanlar için binlerce dolar harcayabiliyor ancak çoğu sporcu için bu bir hayalden ibaret.

Şimdi, üç boyutlu vücut tarayıcıları gibi daha düşük maliyetli sistemler kullanılarak kolaylıkla beden geometrisi ve hareketler analizleriyle kullanıcıların bedenlerine tam olarak uyumlu üretim yapılabiliyor.

Üniversitelerdeki araştırma laboratuvarları bu teknolojinin gerçeğe dönüşmesine yardımcı oluyor. Cornell Üniversitesi İnsan Ekolojisi Bölümü, üç boyutlu beden tarayıcılarını kullanarak sanal olarak vücut üzerindeki 3 bin noktayı görüntülüyor. Çalışmanın amacı sanal bir deneme sistemi oluşturarak kişiye özel tasarımı hayata geçirmek.

fitnews

Fitnews. Sağlıklı Yaşam Rehberiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir