IRMAK ÜNAL: SPOR BENİM İÇİN BİR YAŞAM TARZI

0
22

‘Nerden nereye geldiğimi düşünüyorum, bağırdığım sesimi yükselttiğim oluyor, bol nefes alıyorum. Antrenman sonunda hissedeceğim duyguyu

seviyorum, onu düşünüyorum.’

Sinema, tiyatro, dizi oyunculuğu, annelik ve spor… Irmak Ünal’ın bu müthiş yaşam performansının yanısıra kusursuz fiziği ile başbaşayız. Soracak çok soru ve merak ettiğimiz bir çok konu var.

– Sanırım bir kova burcu olmanın da etkisi var. Bu enerjinin kaynağı nerden geliyor?

Kova burcunun tüm özelliklerini taşıdığımı söylemeliyim… yaşam enerjim çocukluğumdan beri bu tempoda ilerliyor. İçimdeki yaşama sevgisi ve hayata olan bağlılığımdan geliyor belki de…

– Peki biraz özel bir soru sormak istiyorum. Bu kadar aktif bir yaşam içinde, Kayla Ve Vadi için özel bir formülün var mı?img_0528x

Çok severek annelik yapıyorum. Sihir bu bence… onlar hayat önceliğim. Onlarla vakit geçirmekten büyük zevk alıyorum, onlardan öğreniyorum, onlarla beraber büyüyorum. Bu işin formülü sevgi.

– Spora başlamakta ciddi bir sorumluluk, nasıl karar verdin? Ne zaman başladın?

Spor benim için bir yaşam tarzı ve kendimi bildim bileli hayatımın önemli bir parçası. Profesyonel yüzücü olduğum dönemler, Bilkent üniversitesinde okuduğum yıllarda step/aerobik takımında olduğum zamanlar sonrasında hep önceliğim olan spor benim için zevk. Otel ve ev seçerken bile önce fitnes salonu var mı , iyi mi ona bakıyorum…

– Spor öncesi özel bir rutinin var mı?

İyi bir kahvaltı, ardından bir saat ara sonra 1 buçuk 2 saatlik günlük antrenmanım. Sabah spor yapmayı akşama tercih ederim ancak sabah antrenmanını kaçırdıysam akşamı kaçırmam.

– En zorlandığın ama olmazsa olmaz dediğin bir egzersiz var mı?

Spor klubüm coliseum da military training dersine bayılıyorum. Adı üstünde askeri antrenman zorlu bir egzersiz. Atlama hareketleri, Sıçrama ve koşma hareketleri, itme, çekme, çömelme, adım atma ve fırlatma hareketlerinden oluşuyor. Kendi içinde hareketler devamlı değiştiği için çok zevkli bir o kadar da kendi sınırlarınızı denemenize sebep olucak kadar zorlu… benim şu an olmazsa olmazım.

– Vazgeçme noktasına geldiğinde kendini nasıl motive ediyorsun?

Nerden nereye geldiğimi düşünüyorum, bağırdığım sesimi yükselttiğim oluyor, bol nefes alıyorum. Antrenman sonunda hissedeceğim duyguyu seviyorum, onu düşünüyorum.

– Kış geldi malum, beslenmende bir değişiklik oluyor mu? Bir gün boyunca nasıl bir diyet uyguluyorsun?

Ben 1 senedir et yemiyorum pesketaryenim yani sadece balık yiyorum. Bu seçimimden de çok memnunum. Yaz kış diye bir ayrımım yok ama mevsiminde olan sebze meyve ve balıkları tüketmeye özen gösteriyorum. Akşamları karbonhidrat yemiyorum. Sabah kahvaltım en güçlü öğünüm. Kuru yemiş beslenmemin önemli bir kısmını oluşturuyor. Şeker çok çok nadir yiyorum. Onu da hurma yiyerek geçiştirmeyi tercih ediyorum.

– Gıda takviyesi kullanıyor musun?

Protein shakeler, glutamin ve bcaa ve l carnitin kullanıyorum. Öğün atlamak zorunda kalırsam yada yoğun bir günse protein shakelere baş vuruyorum. Hergün tüketmiyorum.

– Spor giyim markalarını nasıl buluyorsun? Sence aradığın her şey var mı?

Hergün gym de geçince kullanışlı ve rahat olması yanında şık olması da önem kazanıyor. Benim günümün büyük kısmı spor giyim içinde geçiyor. Ben çok ta başarılı bulmuyorum açıkçası. Büyük markalarda aradığım konforu bulsam da stili bulamıyorum. Diğer markalar ise değişik modeller deniyorlar ancak rahat değiller.aradığın herşey var mının cevabı ise aradığımı tam olmasa da buluyorum. Sadık olduğum, beni rahatlıkta yanıltmayan bir markam var.img_0584x

– Sence bir kadına en çok yakışan spor nedir?

Yaparken mutlu olduğu spor. Ben kadın şu sporu yapar erkek bunu yapmaz kafasında bir insan değilim. Çok eski bir kız arkadaşım amerikada halterci oldu ve o kadar severek yapıyor ki en sevdiğim şeylerden biri onun antrenman fotograflarına bakmak ve gelişimini izlemek. İnsan mutlu olduğu şeyi yaparken ayrı bir güzel oluyor. Şu sana yakışmamış bu kadınsı değil , yok sen çok erkeksi oldun falan laflarına hiç takılmamak lazım. Kalbini takip etmek amaç…. kadına da erkeğe de yakışan sevdiği şeyi yapmak.

Fotoğraflar: CAN ERİKLİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here