RADYASONA KARŞI MUCİZE ÇAY!

Kalp çarpıntıları başta olmak üzere, astıma kadar pek çok hastalıktan kurtaran nane çayı cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik aletlerin yaydığı radyasyonun vücuda zarar vermesini de önlüyor.  

Nane bitkisi taze tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilebilir. Taze olarak özellikle yemeklerin yanında ya da kahvaltılarda oldukça faydalıdır. Fakat çok dayanıklı değildir, bu yüzden kısa süre içinde tüketilmesi gerekir. Kuru olan ise taze kısımdaki yapraklar kurutulup ufalanarak elde edilebilir. Yemeklerin üzerine yada cacık gibi yiyeceklere eklenerek kullanılabilir. Ayrıca çay olarak da tüketilebilir.

İŞTAH AÇIYOR 

Nane, hafif acı tadı ve kokusuyla iştah açar, sindirim sistemini rahatlatır, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını giderir, mide ağrılarına karşı fayda sağlar. Özellikle nane limon çayı mide bulantılarına karşı halk arasında oldukça iyi bilinen ve mide bulantısı durumlarında yapılan bir çaydır. Yapraklarını ağızda çiğnemekle, ağız kokularını yok eder. Safra akışını düzenlenmesi, bağırsak solucanlarını, kurtlarını düşürmesi, kalbe iyi gelmesi, kalp hastalıklarına engel olması da diğer faydaları arasındadır. Kas ağrılarını gidermeye yardım eder.

ASTIM TEDAVİSİNDE ETKİLİ 

Özellikle emziren kadınların tüketmesi faydalıdır. Çünkü anne sütünü arttırarak emziren kadınlarında direnç kazanmasını sağlar. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi durumlarda da limon ile birlikte hazırlanan çayı tüketilebilir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Vücuttan ödem atılmasına yardım eder. Tekrar eden astım ile alerjik reaksiyonların iyileşmesine fayda sağlar. Kışın oluşan burun tıkanıklığını açmak için de nane çayı solunabilir. Ayrıca bu çayın solunmasıyla sinüzitler de açılır, fayda görür. Boğazın kurumasını, gıcık yapmasını önler. Heyecan ve el ayak titremesi gibi durumlarda fayda sağlar.

Ağrı kesici özelliği var 

Şiddetli baş ağrıları, migren, uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi durumlarda da fayda sağlar. Regl (adet) dönemlerinde de düzenleyici ve ağrı kesici olarak kullanılabilmesi de yararları arasındadır. Şiddetli baş ağrılarına karşın yağı ile baş ovulabilir, bu durumda baş ağrısı giderilmiş olur.

Aşırıya kaçmadan içilmeli

Araştırmalara göre, bu şifalı bitkinin çayının tüketilmesi radyasyona karşı da koruma sağlıyor. Özellikle aktardan alınan hazır nane çayı değil de, pazardan ya da marketlerden alınan taze nanelerin kurutulup çay yapılması büyük fayda sağlar. Cep telefonları, televizyon ve bilgisayarlar artık hemen hemen herkesin evinde var. Dolayısıyla herkes bir şekilde radyasyona mazur kalıyor. İşte nane çayı ile radyasyona karşı korunmak mümkündür. Bütün bitki çaylarında olduğu gibi tüketirken  aşırıya kaçılmamalı.

Çarpıntıya karşı çay 

Çarpıntı tedavisinde 2 bardak kaynak suya, 1 çorba kaşığı bu şifalı bitkiden konur. 20 dakika bekletilip, süzülür. Çarpıntı hallerinde, 1 çay bardağı içilir.

Mide bulantısı için formül 

Kusma ve mide bulantısı durumlarında 1 bardak kaynar suya 8-10 gr kuru yaprak konulur, 10 dakika kaynatılır, süzülür.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir