Parlayan yıldız Burak Arslan

Röportaj: Aslı TANDOĞAN – Fotoğraf: Can ERİKLİ

Genç, dinamik, başarılı, duyarlı ve heyecanlı… Yeni neslin dinamik isimlerinden biri Burak Arslan.  ‘Kırgın Çiçekler’ de oynadığı psikopat Burak karakteriyle dikkatleri üzerine çeken ,  son olarak ‘Bordo Bereliler Suriye’ filmi ile beyazperdede kendini ispatlamak isteyen Burak Arslan  şimdilerde 23 yaşında ilk başrolünü “Örümcek” filmi ile kapmanın , gözleri üzerine çekmenin mutluluğunu yaşıyor . Burak Arslan ile kamera önünden spor tutkusuna ve sosyal sorumluluk projelerine uzanan aktif, dinamik bir çekim gerçekleştirdik.

Birbirinden başarılı projelerle parlak bir grafik çizen; hem karakteri hem oyunculuğu hem de spora olan tutkusuyla gençlere idıl olacak genç ve başarılı bir isim Burak Arslan… Çocukluğundan itibaren sporla iç içe olan Burak Arslan ile yaşamına ve yapmak istediği projelere dair ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle seni biraz daha yakından tanımak isteriz. Bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhabalar öncelikle fitnewsGgazete ailesine birbirinden tecrübeli isimlerle yaptığı röportajlardan sonra benim gibi genç insanlara gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim  Burak Arslan  İstanbul da doğup büyümüş lise hayatını Saint Michel de okumuş Üniversite hayatına ise Lamda (London Academy Of Music&Dramatic Art) da devam ettiren meraklı biri diyebilirim

 

Oyunculuk için ilk adımı ne zaman attın? Nerede eğitim aldın?

Oyunculuk için ilk adımı spor salonu buhar odasında attım:). Şaka bir tarafa Batuhan Karacakaya ile beraber spor yapar, beraber dinlenirdik. Batuhan yakınen tanıdığım çok sevdiğim hala iş yoğunluğumuzdan pek görüşemesek de hep birbirimizi desteklemiş insanlarız. Spor salonunun dinlenme odasında birbirimize karnımız ağrıyana kadar film repliklerini canlandırırdık ve Batuhan en çok bana gülerdi. Bu da içten içten hoşuma giderdi. Birbirimize “Kolpaçino” replikleri oynarken, Batuhan “neden oyunculuk yapmıyorsun” sorusu ile oyunculuk serüvenim başlamış oldu. Ben de her oyunculuğa heveslenen gençler gibi oyunculuk eğitimi verdiğini söyleyen kurumların birkaçına gittim fakat oyunculuk eğitimi değilde  oyunculuğun bence ruhuna aykırı olan ezber tekniklerle uğraştım  

Oyunculuk öncesinde küçük yaşlarda futbol ile ilgileniyordun. İki farklı alan arasındaki bu geçiş nasıl oldu?

Söylemekten keyif aldığım bir laf var  Cebimi değil beynimi doldurmak istedim  Bu lafımdan dolayı bana kızanlar olacaktır kesinlikle ama futbolun içinden gelen biri olarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim  bizde futbolculara kazanma hırsı ve kazanmak için hertürlü yolun mübah olduğu haricinde eğitim verilmiyor  Kişilerin zihinsel gelişimi üzerine maalesef eğitim verilmiyordu  Bunu görmek için milyon liralar kazanan futbolcuların paralarını nerelere harcadığına bakarak nedemek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. 

Bu zamana kadar rol aldığın dizilerde gerek Umutsuz Ev Kadınları gerekse Kırgın Çiçekler’de genellikle kötü karakterleri canlandırdın. Bu özel bir tercih mi yoksa tamamen tesadüf müydü?

Karakterleri okurken dikkat ettigim sey genelde karakterin kendini nekadar anlatabildigi, nekadar gerçeklik olgusuna dayanıyor ve nekadar bana derdini anlatabiliyor. Hayat hepimizi biryerlere sürükler burada bizleri temelde birbirinden ayıran şey iyi yada kötü olmamız değil bence  çünkü bazen birine iyilik yaptığımızı düşünürken aslında o kişiye kötülük yapmış olabiliyoruz oyuzden soyut kavramlardan ziyade karakterin kendi içinde haklı nedenleri olması beni herzaman etkilemiştir  Nuri Bilge Ceylan ın Kış Uykusu filmindeki karakterlerin hepsi kendince haklıydı mesela çok etkilenmiştim  İşin özü ben özellikle kötü karakter olsun istemiyorum ama gerçek nedenleri olanlar genelde iyi karakterler değil kötü karakterler oluyor

Son olarak rol aldığın ‘Bordo Bereliler Suriye’ filminde canlandırdığın asker rolü oldukça zorlu bir rol olsa gerek. Bize biraz bu rolden ve role nasıl hazırlandığından bahseder misin? Proje öncesi özel bir eğitim gerçekleştirdiniz mi?

Ben “Bordo Bereliler Suriye” filmine son anda dahil oldum ve yaşanmış bir hikayesi olan Osmaniyeli Niyazi karakterini canlandırdım. Oğlunun doğumuna 1 gün kala şehit olan gerçek bir karakter. Bir oyuncu olarak oynaması zor ve özen isteyen bir karakter olduğunu düşünüp kabul ettim. Şivesi çok yoğun ve ağırdı Niyazinin, o yüzden Adanalı birkaç arkadaşımı inceledim  çünkü söylersem karaktere hazırlandığımı işin doğal kısmı değilde yapay kısmını almış olduğumun kanaatindeyim  Hatırlıyorum ben küçükken mahallemizden tank geçince selama dururduk asker  mehmetçik benim için küçüklükten beri çok özel biryerde o yüzden çok zor olmadı hazırlanmam

Zaman zaman Yeşilay etkinliklerinde yer aldığını duyuyor, okuyoruz. Ne zamandan beri bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorsun?

Yeşilay kurumu gönlümde  kalbimde hep çok özel bir yerde olmuştur. Hayatımın sonuna kadar çalışsak da, çalışmasak da hep orada olacaktır. Bunun nedeni çağımızın en büyük sorunu olan bağımlılıklara karşı başlattığı mücadele. Genç bir oyuncu olarak, benden daha genç arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin bizi örnek aldığını, bizlerle birşeyleri bağdaştırdığını biliyorum ve beni birşeylerle bağdaştıracaklarsa hayatımın sonuna kadar bağımlılıklara karşı verdiğim mücadele ile bağdaştırmalarını isterim. Çünkü bu bağımlılık madde, teknoloji, tütün, ortam her ne olursa olsun birey olmayı ve yaratıcı zeka yı toplumsal bilinci bitirdiği konusunda artık bilim dünyasında da toplumlarda da herhangi bir şüphe kalmamıştır. Beyini serbest bırakırsak mevcut gücünü bağımlı olduğu şeylerin tedariğine değilde fikirlere, bilime, yaratıcılığa kullanırsak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz benim için Yeşilay gelecek nesillerin beyinlerini korumaya çalışan yegane bir kurumdur

Malum oyunculuk yoğun ve zor bir meslek. Spor tutkun da aşikar bir gerçek… Bu yoğun tempo içerisinde düzenli spora olarak nasıl vakit ayırıyorsun? Bu durum seni zorluyor mu?

Tempom nekadar yoğun olursa kendimi okadar birey hissediyorum açıkcası  Bu tempo benikaba tabirle yontuyor şekillendiriyor ve bilinç sahibi olmama yardımcı oluyor  Spor ne işe yarıyor peki derseniz size şöyle bir açıklamada bulunabilirim  Bedenimi her zaman bir orkestraya benzetmişimdir. Bu orkestra nekadar çalışırsa okadar yeni beste çıkarabiliriz. Beyin ve vücut o kadar güzel bir senfoni oluşturuyor ki  bu senfoniyi ancak beyni ve vücudu güçlü kişiler yönetebilir diye düşünüyorum  Mustafa Kemal Atatürk ün de dediği gibi “Sağlam kafa sağlam vücut da bulunur”

Vücuduna oldukça iyi bakan bir oyuncusun, sporu ve sağlıklı yaşamayı felsefe edinmiş biri olduğun gözler önünde. Ne zamandan beri düzenli olarak spor yapıyorsun?

7 yaşımdan beri sporun içindeyim  Benim için yemek yemek  barınmak yani bir insanın temel ihtiyacları ne ise sporda odur  Hayat felsefinden ziyade yaşam kaynaklarımdan biri diyebilirim

Fitness dışında ilgilendiğin ya da ileride yapmak istediğin başka spor dalları var mı?

Sporun ilgimi çeken her alanında olmaktan keyif alıyorum açıkcası  Türkiye toplumsal dinamikleri nedeni ile Futbol dışında pek fazla spor branşı tanıyamıyor  Bende kişisel olarak gayelerimden en önemlisi sporun her branşı ile tanışıp arkadaş olabilmek

Eminimki birçok erkek sahip olduğun vücuda imreniyordur, onlar için tavsiyelerin var mı?

Şöyle düşünmelerini tavsiye ederim  Hayalleri çok lüks bir spor araba almaksa emin olsunlar biryere kadar yanlarında taşıyabilecekler  Eve sokmaları mümkün değil  Çok güzel bir eve sahip olmak ise emin olsunlar yanlarında bile taşıyamayacaklar  Şunu söylemek istiyorum her zaman sizinle olan hatta sizi taşıyan bir bedenimiz olduğunun farkındamıyız ? Bunun sağlıklı ve güçlü olması önceliğimiz olması gerekmez mi ? Onlara fitness yap  şu kadar ağırlık kaldır  bunları yeme demekten ziyade aynaya daha çok bakmalarını tavsiye edeceğim

Malum günümüzde sosyal medya oldukça etkili… Epeyce takipçin olmalı… Seni takip edenleri spora teşvik etmek için bir şeyler yapıyor musun?

Takipçiler popüler bir instagram jargonudur  Lakin ben ingilizceden çevirisini yaptığımız “ Followers “ kelimesinin karşılığının takipçi olmadığını düşünüyorum  Henüz kafamda tam anlamını oturtamasam da takipçi olmadığına eminim:) Profilimde gezdiklerinde eğer biraz olsun içlerini mutluluk yada yapmak istedikleri ama cesaret edemedikleri yada neresinden başlaması gerektiğini bilmedikleri şeylerin öyle çok da zor şeyler olmadığını göstermeye çalışıyorum  Hayallerini başarmalarının yolunun ağırlık kaldırmak değil  hayallerin verdiği kötümser düşünce ağırlığını kaldırmak olduğunu göstermeye çalışıyorum  ama dediğim gibi bunun için sağlam kafa sağlam vucüd kombinasyonuna ihtiyacları olacak:)

Önümüzdeki dönemlerde nasıl projelerle çıkacaksın sevenlerinin karşısına? Sevenlerine müjdeleyeceğin heyecan verici yeni projeler var mı gündemde?

Evet sevenlerime birden çok müjde vereceğim sizin aracalığınızla  Beni gerçekten çok heycanlandıran ve içinde olmaktan büyük haz aldığım bir dizi ile eylül ayında sevenlerimin karşısında olacağım  Başrölünü paylastığım bir sinrma filmi tahmin ediyorumki temmuz ayında vizyonda olacak  2017 yılında ismimi sıklıkla duyacaklarını düşünüyorum ve her zaman desteklerini hissettirdikleri için herbirine tek tek teşekkür ediyorum.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir