ORGANİK MUNZUR DAĞ BALI’NIN DİĞER BALLARDAN FARKI?

Balın bir çok önemli faydası var. Vücudu kuvvetlendirmesi, çocukların gelişimine yardımcı olması, bağışıklık sisteminin arttırılması, hastalıklarla vücudun savaşması, günlük olarak vücudu dinç, dinamik, enerjik hale getirilmesi, sindirim sisteminin güçlenmesi, karaciğer sisteminin güçlenmesi, bünyeyi gençleştirmesi, çocukların hem zihin hem de kemik gelişiminde rol oynaması…

Enerjisi olan insan ruhen ve manevi olarak da enerji dolu olur; dolayısıyla ruhen de vücut iyileşir ve dengesini bulur. Ancak, bal seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Analiz değerlerinin iyi kontrol edilmesi öncelikli bir konudur. Ülkemiz bal ülkesidir ve her yerinde bal çıkar. Ama ne yazık ki her yerinden kaliteli bal çıkmayabilir.

Bu arıcının doğru olmasıyla da ilgili değildir. O bölgede bulunan çiçeğin flora gücüyle ilgilidir. Örneğin, bal Prolin protein değerini içerir. Çiçeğin gücü Prolin sağlar. Prolin değeri ise yörenin flora ve bitki örtüsünün yoğun olmasıyla endekslidir. Akdeniz balları ortalama prolin değeri, 350 civarıdır. Orta Anadolu ortalama prolin değeri, 400 civarıdır. Doğu Anadolu ortalama prolin değeri, ortalama 500-600 civarıdır. Güneydoğu Anadolu ortalama prolin değeri, 450-600 civarıdır. Karadeniz ortalama prolin değeri, 400-700 civarıdır. Munzur Dağları prolin değeri 1089.80 dir. Balın kuvvetli olması için prolin değerinin yüksek olması gerekir. Anzer Balının kuvvetli olduğu yıllardır konuşulmuştur. Bunun nedeni prolin değeridir. Prolin değeri 1300 civarı. Ancak senede 150 kg kadar çıkmaktadır. Oysa bakir Munzur Dağları’nda prolin değeri 1089.80’dir. Organik Munzur Dağ Bal’ının, öncelikle kuvvetli olduğunun çok önemli bir kanıtıdır. Ve diğer organik ballarla arasındaki açık ara farkı göstermektedir. Organik Munzur Dağ Balı neden en kuvvetlidir? Öncelikle, şeker oranı %0 ‘dır, şeker içermez. İkinci olarak, protein değeri 1089.80 ile Anzer Balı’na Organik Sertifikaya sahip olarak en yakın hakiki baldır. Organik Munzur Dağ Balı; 3400 rakıma kadar olan Munzur Dağları’ndaki özel bitkilerden elde edildiği için baldaki kuvvet de en fazladır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir