Life Fitness, Öncülük Eden Yenilikler Sunuyor!

0
19

Spor severlerin yakından tanıdığı Life Fitness’ı Türkiye’ye getiren, bugünkü kalıcı ve eşsiz kimliği oluşturarak 6. kez Yılın Distribütörü seçilen EKS DIŞ Ticaret, sporseverlere global endüstriye öncülük eden yenilikler sunuyor.

Life Fitness Türkiye – EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu üyesi Emre Özdeş, Türkiye’de fitness endüstrisinin gelişmesinde önemli rol oynadıklarını söylüyor. Başarılı yönetici ile yenilikçi hizmetleri üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Emre ÖZDEŞ – Life Fitness Türkiye-EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu Üyesi

Emre bey merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba. Emre Özdeş ben. Life Fitness Türkiye EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu üyesiyim. Bir diğer deyişle, yaklaşık 30 yıldır Türkiye’ye dünyanın en iyi fitness ekipmanlarını getiren firmanın ikinci jenerasyonunu temsil ediyorum. Uzun yıllardır satış sonrası hizmetlerden iş geliştirmeye, pazarlamadan satışa kadar birçok rol ile bu sektöre hizmet vermenin yanı sıra, okul yıllarımdan bu yana hep sporun içerisinde bulundum. Lisanslı olarak tenis, basketbol, voleybol, golf ve milli takım seviyesinde binicilik müsabakalarında yarışarak spor yapmanın hayatımıza getirdiği tüm pozitif etkileri, çok çalışmanın başarıyı getirdiğini, takım olabilmenin bir insana / şirkete katkılarını ve milli takım sporcusu olarak ülkem için bir şeyler başarmanın verdiği gururu bizzat yaşamış olmak; içinde bulunduğum fitness sektöründe ülkemize en iyi ürünleri, en iyi kulüpleri, en iyi eğitimleri sağlamak için beni motive etmekte.

“Müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlayıp çözüm üretmek, bizim için işten çok tutku.”

Life Fitness’ı sektörde, sporseverler arasında bilmeyen yoktur tabii ki. Bir de sizden dinleyelim?

Life Fitness’ı endüstrinin global lideri konumuna getiren yolculuğu 1968’de Dr. Keene Dimick’in ilk elektronik kardiyo cihazı olan LifeCycle egzersiz bisikletini sektöre kazandırmasıyla başlar. O tarihten bu yana sayısız başarı, ödül ve referanslarıyla liderliğini pekiştiren Amerikan Life Fitness markası, 40 yılı aşkın süredir ürettiği yüksek kaliteli fitness cihazları ile global fitness endüstrisine yön vermekte.

EKS Dış Ticaret olarak, Life Fitness ile yollarınız nasıl kesişti?

EKS Dış Ticaret’in hikayesi, 1989 yılında henüz Türkiye’de ciddi anlamda bir fitness markası ve distribütörü yokken, insanların bu alandaki ihtiyaçlarını görüp çözüm üretmek isteyen EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özdeş’in fitness sektörünün kalbi olarak bilinen Amerika’ya seyahati ile başlıyor. Burada birçok farklı fitness tedarikçisi firma ile yapılan görüşmeler sonucunda, Kemal beyin kendi bakış açısını gördüğü, konuya en profesyonel yaklaşan Life Fitness’ı tercih etmesi, EKS Dış Ticaret’in tarihinde mihenk taşıdır. Öz sermaye ile kurulan şirketimiz, kazandığı tüm varlıkları kendi içerisinde değerlendirerek bugüne kadar hiçbir yatırım almak zorunda kalmadan geldi ve bu başarı dolu hikayede EKS Dış Ticaret, markaları ile büyümeye, büyürken de ilk günkü bakış açısını ve heyecanını kaybetmemeye özen gösteriyor.

Misyonunuzu nasıl tanımlıyorsunuz?

Endüstrinin global lideri olarak teknolojik açıdan gelişmiş, yenilikçi, özenle tasarlanmış ürünlerimiz ve uzman kadromuzla; herhangi bir tesis ya da spor alanını, zamanın ötesine taşımak için gereken bilgiye, inovasyona, stratejiye, çeşitliliğe ve dayanıklılığa sahibiz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlayıp çözüm üretmek, bizim için işten çok tutku. Misyonumuz ile de tüm Türkiye’de yerel ve zincir otellerin, sağlık kulüplerinin, profesyonel spor kulüplerinin, şirket merkezlerinin, devlet kurumlarının, eğitim kurumlarının ve yerleşim merkezlerinin yanı sıra bağımsız tesislerin de yıllardır ilk tercihiyiz.

Ürünlerinizden ve ürünlerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Life Fitness inovasyonu, ürün tasarımıyla ve konseptin oluşturulmasıyla başlar ve fitness ekipmanlarımız depodan çıkmadıkça asla sona ermez. Asıl amacımız, sektördeki en iyi fitness ekipmanlarını yaratmak. Harika tasarımın sahip olması gereken özellik; tasarımın, bir sorunu akılla ve sadelikle; güçlü ve etkileyici bir şekilde çözmesidir. Tasarım ile mühendisliği bir araya getirerek ekipmanların, kullanıcıların istekleriyle ve ihtiyaçlarıyla uyum içerisinde çalıştıklarından emin oluyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana ürettiğimiz yüksek kaliteli fitness cihazları ile global fitness endüstrisine yön verip 1000’den fazla kardiyo, ağırlık egzersizi ve grup egzersiz ekipmanlarımız ile endüstrideki en kapsamlı serileri sunuyoruz.

Life Fitness, dünyayı harekete geçiren fitnes çözümleri sunuyor. Kısaca anlatır mısınız?

Life Fitness; alanında uzman markaları ve kusursuz çözümleri ile her an, dünyanın her yerinde, zaman-mekan fark etmeksizin bir sürü insanın hayatını değiştiriyor. Evet, amacımız; dünyayı hareket geçirmek. İnsanların spor yapmak istedikleri alana, yapmak istedikleri antrenman türüne göre ya da onların yaşam kalitelerini artırmak için sınırsız ve sorunsuz çözüme sahibiz. Bu yüzden; spor tesisi açmak isteyenin de, evinde spor yapmak isteyenin de, ofiste hareketli olmak isteyenin de yaralanma ya da yaşlanma nedeniyle güç kaybı yaşayanın da yolu bizimle kesişiyor.

6 kez dünyada yılın distribütörü seçildiniz. Bu başarınızı hangi dinamiklere bağlıyorsunuz?

EKS Dış Ticaret olarak hem fitness yatırımı dahlindeki tüm uzmanlığımızı, hem de farklı mecralardaki networkümüzü müşterimizin hizmetine sunuyoruz. Markalaşma süreçlerinin gereklerinden olan akılda kalıcılık, özgünlük, büyüme ve seçkin imaj gerek Life Fitness’ın endüstriye öncülük eden konumu, gerekse EKS Dış Ticaret’in portföyüne eklediği alanında lider markalarla şekillendi ve bugünkü kalıcı ve eşsiz kimliği ortaya çıktı. Bu bakış açısı ile ilerlediğimiz bu zorlu yolda da, başarının sürekli bize eşlik etmesi bizi daha çok motive ediyor. Ama tabi ki ödüllerle taçlanması da, işin en keyifli tarafı.

Life Fitness’ın önümüzdeki zamanlar için yeni bir projesi var mıdır?

VR entegre spor teknolojisi aslında, Life Fitness’ın ve dolayısıyla endüstrinin nereye doğru gideceğini gösteriyor. Tüm dünyada Quantified Self (Dijital ve mobil teknolojiler sayesinde tüm aktivitelerinin nicel verilere dönüştürülmesini güdümleyen bir olgu) ve Internet of Things (Çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanıp bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturan cihazlar sistemi) konuşulurken, fitness ve sporun bundan etkilenmeyeceği düşünülemezdi. Dolayısıyla Life Fitness da, hali hazırda sahip olduğu alt yapı ve uzmanlık ile endüstrinin teknolojik devrimine öncülük ediyor.

Fitness’ın kalbi Life Fitness Akademi’de atacak!

Life Fitness Akademi’de çok ciddi değişiklikler olduğuna dair duyumlar aldık. Neden bu değişikliklere ihtiyaç duydunuz?

Çünkü biz Life Fitness Türkiye olarak tüm eforunu ürün geliştirmeye ve inovasyona adamış olan Life Fitness’ın bakış açısını, eğitime de yansıtıp aynı tutumu sergiliyoruz. Endüstrinin gelişmesi için eğitimin öneminin bilincindeyiz ve liderliğimizi, eğitim alanında da gösteriyoruz. Bu bağlamda bütün çabamız, endüstrideki eğitmen ve yönetici kadrolarına yardımcı olmak için gerçek ve değerli çözüm ortaklıkları geliştirmek. Aslında Life Fitness Akademi Türkiye, 2000’li yılların ortasında kuruldu ve son 17 yıl içerisinde dünyada trend olan ve endüstri bileşenlerince talep edilen eğitimleri Türkiye’ye getirdi. Fakat bugün Life Fitness’ın lider konumu ve teknolojinin geldiği nokta itibari ile salt eğitim alınan bir yer olmaktan çıkıp Türkiye fitness endüstrisindeki insan gücü için interaktif, üretken ve yenilikçi bir ekosistem halini almalı idi.

Peki nedir bu değişiklikler?

Life Fitness Türkiye’nin eğitim platformu olan Life Fitness Akademi’de, eğitmen ve yöneticileri dinleyip ihtiyaçlarını irdeleyerek çözümler bulmaya çalıştık. Yani aslında onlardan biri olarak, onlar gibi düşünerek ama işin içine Life Fitness inovasyonu ve teknolojiyi katarak yapacağımız değişikliklerde karar kıldık. Bu değişiklikleri 3 başlık altında toplayacak olursak ilki Eğitim. Çıkış noktamız; ülkemizdeki fitness profesyonellerini hızlandırılmış, kısıtlı ve tabiri yerindeyse demode eğitim içerikleri yerine, gerçek zamanlı, derinlikli, trend ve onlar tarafından talep edilen eğitimlerle ve bu eğitimleri verecek, o alanda uzman eğitmenlerce buluşturmak. Yine bu başlıkla ilgili olarak, alınan eğitimin kişinin kariyerine de katkı sunması açısından uluslararası akreditasyona sahip olmasına özen gösterdik. Bir diğer değişiklik, eğitim alanı ile ilgili. Eğitim alanımızın; hem teorik hem de pratik eğitime uygun, teknolojik açıdan donanımlı ve öğrenmeye motive edici olmasına azami özen gösterdik.

Son değişikliğimiz ise bir fitness ekosistemi oluşturma ihtiyacından doğdu. Life Fitness Akademi, sadece eğitim alınan ya da verilen bir yer olmamalı. Gün içinde bir meslektaşımızla sohbet ederken bile öğrenme süreci devam ediyor. Burada yapmak istediğimiz de biraz bu. Akademi; etkileşimin olduğu, kullanıcıların hem web üzerinden oluşturacakları hesaplarında, hem de fiziki olarak birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunacakları ve aidiyet hissedecekleri bir platform. Bahsettiğimiz web tabanlı portalda; endüstriye dair güncel bilgiler de, üyelerin iş- tesislerin çalışan arayışı da, etkinlik duyuruları da paylaşılabilecek; yeni bir eğitim de talep edilebilecek, var olan bir eğitime de kayıt yapılabilecek. Kısacası; fitness’ın kalbi Life Fitness Akademi’de atacak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Life Fitness Akademi olarak biz, Life Fitness’ın müşterilerine verdiği kalıcı vaadin bir parçası olarak interaktif, web tabanlı ve isteğe özel eğitimi de içeren pek çok eğitsel çözümü sunmanın ve devamlılığını sağlayacak olmanın bilinci ve mutluluğu içindeyiz. Bundan sonrasında da bir fitness profesyoneli için, henüz hedef belirleme noktasında devreye girip gerek ihtiyaç duyduğu eğitimleri talep etmesi, gerekse trendlere dair en güncel bilgileri edineceği bir platforma dahil olmasına imkan tanıyarak, hedefine ulaşması adına gerçek ve değerli çözüm ortaklıkları sunacağız.

Daha fazla bilgi için: www.lfaturkiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here