Life Fitness’dan fitness tesisleri için stratejik öneriler

0
14

Fitness tesislerinin oluşturulmasında çok detaylı bir çalışma yapmak ve tasarlanan tasarımların mimarlar tarafından doğru yönlendirilmesi büyük önem taşıyor. Fitness tesislerindeki tüm alanlarda üyelerin düzenli ve dingin bir görüntü ile karşılaşması tesisi çekici kılan ve üyelerini spora teşvik eden bir faktör. Bir tesiste öncelikle karşılama bölümü, daha sonra soyunma odası ve son olarak spor yapılacak alana girilmesi gerekiyor.

Fitness tesislerinin genel işlevlerinin en üst düzeyde olması ve tüm alanlarının amacına hizmet etmesi üyeler için davet edici özellikler arasında yer alıyor. Aynı zamanda tesisin aydınlatma sisteminin akıllı, renk kullanımının etkili olması da önemli bir faktör. Hoş ve düzenli bir ortama sahip olan fitness tesisi, üyelerini spora daha çok teşvik ediyor ve enerjiyi artırıyor.

Fitness tesisindeki her bir alanın, tüm üyeler tarafından kolaylıkla erişilebilir olması, üyelerin fitness yolculuğu için gerekli olan tüm yolları adım adım geçmesi için gerekiyor. Bir tesiste öncelikle karşılama bölümü, daha sonra soyunma odası ve son olarak spor yapılacak alana girilmesi gerekiyor. Havalandırma sisteminden içerdeki kafenin nerede olacağına kadar çok detaylı bir çalışma yapılması ve bu tasarımların mimarlar tarafından doğru yönlendirilmesi önemli. Bunların yanı sıra salonlarda da dikkat edilmesi gereken farklı noktalar bulunuyor. Salon içerisinde soyunma odaları ve cihazları doğru konumlandırılmalıdır. Ekipmanların tüm üyelere eşit erişim sağlaması için erişilebilirlik kılavuzlarını yansıtmalı, önerilen aralıklara göre yerleştirilmelidir.

Farklı, Özel ve Ayrı Fitness Alanları Yaratın

Fitness salonunu bölümlere ayırarak üyelerin temiz bir görüntü ile karşılaşması salonu dikkat çekici kılar. Gelişmiş eğitim alanları ile egzersiz yapanlara yönelik alanların arasında mesafe oluşturarak fitness için yeni olan, semiprivate eğitim ortamları elde edilebilir. Egzersiz yapan üyelerin bazıları da herkese açık alanlarda olmak istemeyebilir. Bu doğrultuda kardiyo cihazlarının birkaçı trafik alanlarından uzaklaştırılarak, ayrı bir yerde konumlanabilir. Bu yaklaşım üyelere gizlilik imkanı vermenizi sağlar ve müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkartır.

Küçük Grup, Özel Grup ve Kişisel Eğitim Alanları Oluşturun

Fitness salonunun merkezine küçük bir grup eğitimi alanı yerleştirilerek grup eğitimine dahil edilebilir. Üyelerin kullanabileceği kardiyo ekipmanı ile çevrilen alanda böylece heyecan yaratılarak üyeler cesaretlendirilerek daha fazla hareket etmeye teşvik edilebilir. Ayrıca kişisel antrenörlerin egzersiz yapanlarla özel olarak çalışabilecekleri ve sadece kendileri için hazırlanmış bir ortamda egzersiz yapabilecekleri alanların da olması gereklidir.

Life Fitness Türkiye EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu Üyesi Emre Özdeş

Life Fitness’ın ekipman satmanın yanı sıra, bir fitness salonuna A’dan Z’ye danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Life Fitness Türkiye EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu Üyesi Emre Özdeş, “İşlevsel bir fitness tesisi oluşturmak işimizin büyük bir parçası. Bu doğrultuda fitness salonunu ana hatlarıyla 4’e ayırmamız gerektiğini söyleyebilirim. Birinci bölümde kardiyo cihazları olan koşu bantları, cross trainerlar, bisikletler, step ve kürek gibi cihazların bulunmalıdır. İkinci alan için de daha standart bilindik ağırlık cihazlarını sayabiliriz. Çünkü spor salonlarının tüm kas gruplarına hitap eden ağırlık cihazlarına ihtiyacı olur. Üçüncü bölümde ise yukarda bahsettiğimiz yeni trendi takip eden, vücut ağırlığıyla çalışan fonksiyonel cihazları söyleyebiliriz. Dördüncü olarak da Cyclix bisikletlerinin olduğu ve derslerinin verildiği, pilates, grup egzersizleri ve step dersleri yapıldığı stüdyolardan bahsedebiliriz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here