Meme kanserinde erken teşhis önemli

0
12

Okan Üniversitesi Hastanesi ve Kartal Belediyesi işbirliği ile Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinliği düzenlendi.

Okan Üniversitesi Hastanesi ve Kartal Belediyesi işbirliği ile toplumsal farkındalık seminerleri kapsamında düzenlendikleri eğitim semineri ile meme sağlığı konusunda ortak bir çalışmaya imza attılar. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrah Prof. Dr. Mazhar Semih Baskan’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde “Bu bilgileri çevrenizle paylaşarak sudaki her halkanın büyümesi gibi daha çok kişiyi aydınlatacağımıza inanıyorum” dedi. Baskan’ın sıcak ve esprili yaklaşımıyla hem katılımcıların yüzlerini gülümsetti hem de akıllarda yer edecek bir eğitim gerçekleştirdi

“Yılda 1 milyon kadın meme kanserine yakalanıyor”

1478006256_img_9270Dekan Baskan, meme kanserinde ileri yaş unsurunun risk faktörü yarattığını belirterek diğer risk faktörlerini; genetik özellikler ve yiyecekler, sigara, alkol ve kimyasal maddeler gibi çevresel etkiler şeklinde sıraladı. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrah Prof. Dr. Mazhar Semih Baskan, 12 yaşından önce adet olmanın, 50 yaşından sonra menopoza girmenin, 10 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanmanın, ailede meme kanseri öyküsü olmasının, ilk doğumu ileri yaşlarda yapmış olmanın ya da hiç doğum yapmamış olmanın, şişmanlığın ve meme bölgesinde radyasyon tedavisi görmüş olmanın meme kanserine yakalanma riskini artırdığını belirtti.

Panelin sonunda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, panele katılan Prof. Dr. Mazhar Semih Baskan’a çiçek takdim etti. Panelin sonunda Prof. Dr. Mazhar Semih Baskan, katılımcılara silikon meme üzerinde kistlerin nasıl fark edileceğini sunum eşliğinde anlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here