Mitolojinin güzellik ve güç dansı Calisthenics

0
18

İlk kez Eski Yunan’da geliştirilen Calisthenics, Sparta’lı ve Pers’lerin savaşında ortaya çıktı. Pers’lerin gözcüsü, Sparta’lıları toplu halde bu egzersizi uygularken görünce dans ettiklerini sandı.

”Calisthenics” terimi ilk kez 1847 yılında kullanılmaya başlandı. Amerika’ya 19. yüzyılda gelen bu uygulama, kısa sürede Dünya çapında yaygınlaştı. Calisthenics ”Güzellik” anlamına gelen ”Kalos” ve ”Güç” anlamına gelen ”Sthenos” kelimelerinden meydana gelmektedir. Ayrıca eski kaynaklarda, kişinin vücut ağırlığını ve eylemsizliğini direnç olarak kullanarak bedenini geliştirmesini ve sınırlarını zorlamasını sağlayan bir uygulama olarak nitelendirmiştir.

Ritimle gelen kuvvet ve denge

Calisthenics, direnç olarak vücut ağırlığının kullanıldığı egzersizlerin bütünüdür. Hareketler çoğunlukla ritmiktir. Genellikle ekipmansız ve aletsiz uygulanır. Bu uygulama kişinin itiş, çekiş, bükme, atlama veya sallanma gibi hareketler yoluyla; vücut kuvvetini, vücut uygunluğunu ve esnekliği artırması için tasarlanmıştır. Amaç; vücudun kuvvet, denge, esneklik ve fitness seviyesini arttırmaktır. Antrenmanlar genellikle konser halinde, uzun zamanlı egzersizlerle yürütülür. Şiddeti yoğun ve çeşitlendirilmiş metotlarla uygulandığında, kassal ve aerobik dayanıklılığı geliştirir. Aynı zamanda denge, çeviklik ve koordinasyon gibi psikomotor becerilerin de geliştirilmesine katkı sağlar.

Antrenman için sokağa çık

2008 yılında Calisthenics hareketleri, yeni bir spor içinde vücut bulmuştur. Urban Calisthenics diye bilinen ve diğer adıyla Street Workout (Sokak Antrenmanları) olarak anılan bu spor; sokağı adeta bir antrenman alanı olarak kullanmak manasına gelir. Genel olarak bu spor için oluşturulmuş bar parkurları üzerinde uygulanan egzersizleri içerir. Aynı zamanda, sokaktaki her türlü materyal ekipman ya da aparat olarak kullanılabilmektedir.

Bağlılık ve disiplin

Calisthenics antrenman sistemi, spor takımları ve askeri birliklerde bir lider öncülüğünde senkronize fiziksel eğitim şeklinde; ”Çağrı ve Cevap verme” rutinleriyle uygulanır. Bu antrenman sistemi grup bağlılık duygusunu ve disiplinini arttırmaya yönelik olduğundan dolayı, resmi gruplar içerisinde çoğu zaman tercih edilmektedir. Ayrıca Calisthenics, dünyanın dört bir yanındaki ilk ve orta öğretim okullarında beden eğitiminin temel bir parçası olarak da kabul edilmektedir ve son derece popülerdir.

Genel Fitness seviyesine ek olarak, Calisthenics egzersizleri birçok temel fiziksel değerlendirme testlerinde ve Askeri Organizasyonlarda kullanılmaktadır. (ABD Ordusu Fiziksel Uygunluk Testi, Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Fiziksel Uygunluk Testi)

Uluslar arası bir spor

Calisthenics, Dünya’da hızla gelişen ve uluslar arası bir spor  haline gelen ”Street Workout” (Sokak Antrenmanları) ile ilişkilendirilmektedir. Street Workout yarışmalarında ”Calisthenics” hareketleri yapılmaktadır.

Street Workout yarışmaları kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır.

1.Street Workout Set ve Tekrar Yarışması

Yarışmacıların kendi aralarında rekabet ederken belirlenen set ve tekrar hareketleri üzerine, her bir hareket başına maksimum yapılan tekrarların juriler tarafından hesaplanıp değerlendirildiği bir yarışmadır. Bu yarışmalar, Calisthenics’teki en temel 4 hareket olan barfiks, paralel dips, şınav ve squat hareketlerinden oluşmaktadır. Yarışmada belirlenen kriterlere göre bu hareketlerin üzerine eklemeler yada çıkarmalar yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu hareketlerin yapıldığı esnada jurilerin dikkat ettiği önemli kriterlerden bir diğeri ise hareketi uygulayan kişinin postürel ve nizamiyet kurallarını ihlal etmemesidir. Aksi takdirde yapılan tekrarlar geçersiz sayılmaktadır.

2.Street Workout Freestyle Yarışması

Yarışmacıların kendi aralarında rekabet ederken vücut kuvvetlerini ve vücut kontrollerini belirlenmiş bir zaman içerisinde müzik eşliğinde, ritmik bir şekilde veya o yarışma için belirlenmiş kriterler doğrultusunda  juri karşısında sergiledikleri performans ile düzenlenir.

2011 Letonya’da bulunan Dünya Street Workout ve Calisthenics Federasyonu (WSWCF); 2015 itibariyle 50’ye kadar farklı ülkede yıllık ulusal şampiyonalar düzenledi. Tüm ulusal şampiyonların bir yarışmada rekabet edebilmesi için Street Workout & Calisthenics Dünya Şampiyonaları’na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu sporun meraklıları arttıkça, Los Angeles/California’da bulunan Dünya Calisthenics Organizasyonu (WCO), ”’Battle of The Barz” adlı 1’e 1 karşılıklı mücadele edilen uluslararası yarışmalar düzenleyerek, bu sporda kendini geliştirmek ve performansını sergilemek isteyen birçok kişiye olanak tanımıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here