Kış mevsiminde fit kalmanın yolları

0
17

Kış mevsimiyle beraber havaların soğuması çoğu kişinin mental ve fiziksel olarak etkilenmesine neden oldu. Yalnız kış mevsiminin, şekillenme ve kas gelişimi için, en uygun ve en doğru zamanlardan biri olduğunu unutmayın. Bu nedenle gelişime bu kadar açık olduğunuz bir zamanı en iyi şekilde değerlendirin.

Kış mevsimi, birçok spora ve uğraşa elverişli mükemmel bir zamandır. Bunun için yeni koşu ve yürüyüş parkurları keşfedebilir ya da bir dans kursuna gidebilirsiniz. Tabii ki bizim tavsiyemiz yeni alanlara kucak açarken açık hava sporlarını tercih etmeniz. Çünkü açık havada spor yapmanın keyfi tartışılmaz!

Uykunuza dikkat edin

Yeterli ve düzenli derecede uyumak fit kalmanın önemli bir parçasıdır. Çünkü düzensiz ve yetersiz bir şekilde uyuyan kişilerde kilo problemleri görülür. Bunun sebebi ise uyku saatlerimizde vücudumuzun yağ yakmasıdır. Düzensiz bir hayata sahip insanların kilo almasının sebebi budur.

Yapılan araştırmalar kışın metabolizmamızın hızlandığını, bunun doğrultusunda yağ yakımının arttığını gösteriyor. Durum böyleyken bunu en iyi şekilde değerlendirmekte fayda var. Yazın bunaltıcı sıcağı bitmiş, yerine nefes almaya müsait serin bir hava kalmışken, açık havada yapılabilecek alternatiflerin ucu bucağı yok. Bu yüzden kış mevsiminde güzel manzaralı koşu parkurları denemek hem keyifli hem de etkili olabilir.

Hareketsiz kalmayın

Eğer kış nedeniyle dışarıya çıkamayarak eve kapandıysanız evdeki her anınızı değerlendirebilirsiniz. Mesela sürekli olarak TV izliyorsanız spor aletlerinizi salona taşıyın. TV izlerken spor yapmak, hareketsizliğe bağlı olan her şeyi ortadan kaldırır.

Stresten uzak durun

Bu saydıklarımızın dışında kışın fit olmak için mutlaka bunlara dikkat edin: Sigara ve alkol kullanmayın, sizi stres altında hissettiren her durumdan ve her kişiden uzaklaşın, kilo almanıza neden olan problemlerin tespiti için mutlaka doktor kontrolünden geçin, sağlıklı yaşamanın ne kadar güzel bir his olduğunun farkına varın, her şeyin sağlıklı olanını tüketmeye çalışın, kızartmalar yerine az yağlı olanları tercih edin, yemek esnasında aşırıya kaçmayın, porsiyonları olabildiğince küçültün, her gün mutlaka 2,5 litre su için.

Motivasyonunuzu yüksek tutun

Her uğraşın bir amacı bir motivasyon kaynağı vardır. Bu yüzden kışın yaptığınız fit kalma uğraşlarınızı bir nedene bağlayın. Mesela “Fit kalıp, istediğim elbiseyi giyeceğim” ya da “Fit kalıp, sağlıklı yaşamanın keyfini tadacağım” gibi hedefler ve motivasyon kaynakları koymak, hedefleriniz doğrultusunda emin adımlar ile yürümenizi sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here